Jósoljátok meg velünk, hogy milyen lesz az idei szőlőtermés!
A Vince nap nagyon fontos és meghatározó nap a szőlősgazdák életében. Ilyenkor kimegyünk a szőlőbe, lemetszünk néhány vesszőt, majd utána vízbe állítjuk. Ezek a vesszők pár nap múltával kihajtanak, majd ezekből a szőlőrügyekből megállapítható, hogy milyen lesz a szőlőtermés.
Hogy a vesszővágást kicsit izgalmasabbá is tegyük, már hagyományosan ilyenkor egy disznóvágást is tartunk. Míg a szakácsok a konyhán szorgoskodnak a hagyományos reggeli és ebéd fogásokon, addig mi feldolgozzuk a mangalicát, keverjük a hurkát, kolbászt, amibe a vendégek is bekapcsolódhatnak.
A programot szombat este Vince-napi bállal zárjuk.
Ti tudjátok, honnan ered az a néphagyomány?
Réges-régen a szőlészeknek, borászoknak, és mindenki másnak, aki a természettel együtt élte az életét, a legfontosabb az ősi hitvilágból a termést, és az időjárást vigyázó istenek, a termésjóslások, és a termékenységi „varázslatok”, praktikák voltak. Azonban a katolicizmus elterjedésével a szőlőnek, a bornak, és a borászoknak is lettek védőszentjei: Szent Vince, Szent Orbán, Szent Donát, Szent János, és Szent Bibiána. Az ő ünnepeiken kívül Márton, Vencel, Miklós, és Péter-Pál napján, vagy szüretkor tartottak vidám vallásos ünnepeket Magyarországon. Az újraéledő hagyomány nyomán a modern korban is megtartják még a borközösségek egyik-másik ünnepet. Az egyik legjelentősebb a Vince Nap. De ki is volt Szent Vince, és mit jelent a neve napja a borászok számára?
Zaragozai Szent Vince a borkereskedők, szőlőművesek, vincellérek, és pincemesterek védőszentje, névnapja január 22.-én pedig tulajdonképpen egy termésjósló ünnepnap. A 3-4. századi vértanút úgy tisztelték, mint aki legyőzi a téli sötétséget, és elvezet a tavaszhoz. A Vince név a Vincentius rövidülése, ami „győzedelmest” jelent, és azért jósolnak a bortermésre a névnapján, mert a Vince hasonlít a „vinum” szóra.
A vesszővágásról, mint a termést megjósló módszerről fentebb írtunk már, azonban vannak más hagyományos, inkább babonaszámba menő jóslás módszerek is. Ami bár babonának tekinthető, de igazából népi megfigyeléseken alapul, az az időjárásból való következtetés: ha január 22.-e „fényes”, azaz a hó olvad, akkor jó lesz a bortermés, rossz idő esetén viszont nem. Ezt a hiedelmet a régi rigmusok is őrzik: „Fényes Vince, tele pince, ködös Vince, üres pince.”
Régen sok egyéb babonát is követtek, és mindenféle praktikával, varázslattal próbálták a szőlőtőkéket jobb hozamra bírni. Az egyik legfontosabb szokás azonban a pincejárás hagyománya, amely a mai napig sok borvidéken megmaradt, és amely során a szőlősgazdák végigkóstolják egymás borait és áldomást mondanak a jó termésért. A rigmusokon kívül még egy dolog van, ami kötelező: a jókedv!
A hétvége programja
2023.01.20. Péntek
18:00 Vince napi borvacsora: 6 fajtás borkóstoló és 3 fogásos vacsora. Előzetes bejelentkezés szükséges.
Vacsora menü:
Füstölt libamell, tojáskrém, savanyított zöldségek, kenyér
Marhapofa vadasan, szalvétagombóccal
Sült túrógombóc mandula kéreggel, házi barack lekvár
A vacsora és a borkóstoló: 10.900 Ft/fő
2023.01.21. Szombat
7:30-12:00 Délelőtti programok
Fogópálinka, forralt bor, tea, frissen sült pogácsa. Disznóvágás, majd reggeli.
Disznótoros reggeli: resztelt máj, hagymás vér, tört burgonya, savanyú káposzta
13:00-15:00 Ebéd
Ebéd menü:
Orjaleves, Sült pecsenye, burgonya, friss kenyér,házi savanyúság
18:00 Vacsora
Vacsora menü:
Kocsonya savanyított zöldségekkel, vagy orjaleves – igény szerint –
Töltött káposzta, toros káposzta, sült hurka, sült kolbász
Házi rétes
Az ebéd és vacsora közben KORLÁTLAN borfogyasztás a 2021-es borokból!
Vacsora közben hangulatos zene, utána Vince bál.
Program árak
A szombati egész napos program: 16.900 Ft/fő
Fél napos programok:
Reggeli + ebéd 8.500 Ft/fő
Ebéd + vacsora 13.900 Ft/fő
Vacsora: 10.500/fő